Citizen | Government | Non-Citizen | Business 
  National Assembly
Home  
The National Assembly  
Constituency Boundary Map  
Hon. Members  
Office of the Speaker  
Office of the Clerk  
The Constitution  
Standing Orders & Rules of the National Assembly  
Address by the President  
Visits-Address by Foreign Head of State-Government  
Photo Gallery  
Order Paper  
Bills introduced in Parliament  
Bills Circulated  
Acts Passed & Gazetted  
Parliamentary Questions & Answers  
Hansard  
Committees  
Links  
Vacancies  
Communique  
Archives  
FAQs  
Contact Us  
Search  
 

Hon Kumaree Rajeshree (Nita) DEERPALSING
(3rd Member for Constituency No 18 Belle Rose/Quatre Bornes)

Name Kumaree Rajeshree (Nita)
Surname DEERPALSING
Born 27 January 1965
Marital Status Single
Education  Sloan Fellow of the London Business School (MSc Management)
BSc (first class Honours) in Statistics& Actuarial Mathematics
Career
Professional
 Senior Manager, Head of Actuarial Department at Albatross Insurance (Rogers Group)
Managerat DCDM Consulting/Accenture
Actuarial Consultant at Towers Perrin,Canada

Political
  Elected third Member of Parliament under the banner of Labour Party, the Social Alliance July 2005,
  Elected member of Constituency No 18 Belle Rose/Quatre Bornesunder the banner of Labour Party, the Social Alliance,02 July 2005,
 Member of parliament 12 July 2005
 Elected third Member of Parliament under the banner of Labour Party, the Alliance de l'Avenir,06 May 2010
 Member of parliament 18 May 2010
 Member of the Public Accounts Commitee as from 22 June 2010
   up to 14 March 2012
 Member of the Parliamentary Committee in ICAC as from 22 June
  2010 up to 14 March 2012
 Member of the  Select Committee on Livebroadcasting of House Proceedings as from 12  April 2011 up to 14 March 2012
 Elected Deputy Chairman of Committees as from 16 April 2012 to date
Interests Philosophy, Music, Cosmoplitan Culture, Reading
Residential Address 2B Henri Lemaire Street, Beau-Bassin
Mobile     +(230) 258-4412
E-mail nitadeer2004@yahoo.co.uk
Date 22 July 2005
National Assembly
Updated on 8 February, 2013
Copyright © National Assembly
Maintained by the Parliamentary ICT Unit & Hosted by NCB
Website Queries to webmaster-nat@mail.gov.mu

This site is best viewed in 800 x 600 resolution. Internet Explorer 6.0 +

ABOUT SSL CERTIFICATES