Citizen  |  Government | Non-Citizen | Business 
  Electoral Commissioner's Office  (under the aegis of the Prime Minister's Office)
shj Home  
shj Overview  
shj The Office  
shj Other Management Bodies  
shj Services  
shj Electoral Areas  
shj Registration  
shj Right to Vote  
shj Organisation of Elections  
shj Candidate and Voter Information  
shj Statistics on Registers  
shj Election Results  
shj Legislation  
shj Contact Us  
shj Download Forms  
shj FAQ  
shj Search  
 

MAURITIUS LEGISLATIVE COUNCIL

Results
of the Genral Election for the Legislative Council
held on the 21st October 1963

Click on the required Constituency
1. Grand River North West 11. Grand Baie 21. Rose Belle 31. Floreal
2. Port Louis West 12. Poudre D'Or 22. Mahebourg 32. La Caverne
3. Port Louis South 13. Piton 23. Plaine Magnien 33. Phoenix
4. Port Louis Central 14. Rivière du Rempart 24. Riviere des Anguilles 34. Belle Rose
5. Port Louis Maritime 15. Flacq 25. Souillac 35. Quatre Bornes
6. Port Louis East 16. Bon accueil 26. Savanne 36. Stanley
7. Port Louis North 17. Quartier Militaire 27. Black River 37. Rose Hill
8. Montagne Longue 18. Montagne Blanche 28. Vacoas 38. Moka
9. Pamplemousses 19. Grand River South East 29. Curepipe 39. Beau Bassin
10. Triolet 20. Vieux Grand Port 30. Midlands 40. Petite Riviere

CONSTITUENCY NO. 1 - GRAND RIVER NORTH WEST

  Names of Candidates No. of  Votes Polled
1. LEAL, JOSEPH LEWIS MICHAEL (elected) 1784
2. Moignac, Augustin 1762
3. Issac, Abdul Hamid Goolam Mahomed 616
4. François, Edliézer 478
5. Valerie, France Emmanuel 129
6. Desscann, Kistapen 55
7. Munian, Kistnasamy 44
8. Valleejee, Yusoofally Mahomedally Ebrahimjee 32
9. Barbe, Louis Christian 9

 

CONSTITUENCY NO. 2 - PORT LOUIS WEST

  Names of Candidates No. of  Votes Polled
1. DEVIENNE, LOUIS RAYMOND (elected) 2158
2. Dupré, William Raymond 1831

CONSTITUENCY NO. 3 - PORT LOUIS SOUTH

  Names of Candidates No. of  Votes Polled
1. BALANCY, PIERRE GUY GIRALD (elected) 2062
2. De Robillard, Joseph Abel Maxime 1665
3. David, Jacques Sizefroi Esaïe 202
4. Prosper, Jean George 159

CONSTITUENCY NO. 4 - PORT LOUIS CENTRAL

  Names of Candidates No. of  Votes Polled
1. ABDOOL, HAROON RASCHID KHAN (elected) 1870
2. Abdool Carrim, Abdool Rajack 1402
3. Nahaboo, Haroun 314

 

CONSTITUENCY NO. 5 -PORT LOUIS MARITIME

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. AH CHUEN, JEAN ETIENNE MOI LIN (elected) 1183
2. Bahemia, Hassam Amode 729
3. Ng Wong Hing, Miang Kwong 720
4. Lan Fat Po, Joseph Laval 269
5. Canarapen, Tricamipillay 102
6. Lallmamode, Youssouf 52
7. Li-Kwai-Fong, Ah chin, also called Maurice Daniel 15

CONSTITUENCY NO. 6 - PORT LOUIS EAST

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. MOHAMED, ABDUL RAZACK (elected) 3112
2. Dahal, Ajum 1202
3. Peerbaye, Hosseinbhay 727

 

CONSTITUENCY NO. 7 - PORT LOUIS NORTH

 

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RIMA, JEAN ALEX (elected) 1710
2. Moutia, Daniel Antoine Claude 1223
3. Rajah, Abdul Kader Ahmed 847
4. Mullack, Esmaël Sahaboodeen Dada 194
5. Mason, Joseph Marcel 151
6. Millien, Charles Alfred Guy 60
7. Emile, Samuel Benjamin 38

CONSTITUENCY NO. 8 - MONTAGNE LONGUE

  Names of Candidates No. of  Votes Polled
1. FOOGOOA, MOHABEER (elected) 2968
2. Beeharry, Dipchand 2749

 

CONSTITUENCY NO. 9 - PAMPLEMOUSSES

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. MODUN, RAMSOONDUR (elected) 2126
2. Ramgutty, Gyekrishna 1184
3. Gentil, Antoine Joseph François 493
4. Napal, Doojendraduth 216
5. Ramnauth, Lutchmypersad 59

CONSTITUENCY NO. 10 - TRIOLET

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RAMGOOLAM, SEEWOOSAGUR (elected) 3562
2. Ibrahim, Sulleman Hossen, also called Sulliman Dajee 899
3. Ramnauth, Lutchmypersad 249

 

CONSTITUENCY NO. 11 - GRAND BAIE

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. JAYPAL, RAMESHWAR (elected) 3096
2. Ramburn, Hurrypersading 1720
3. Khadaroo, Mohumud Rashard 325
4. Ghoorbin, Seewooduth 34

 

CONSTITUENCY NO. 12 - POUDRE D'OR

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RAMLALLAH, BEEKRUMSING (elected) 2560
2. Jagdambi, Mohunpersad Shurmah 2550

 

CONSTITUENCY NO. 13 - PITON

 

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RAMNARAIN, HURRYPERSAD (elected) 3083
2. Nagamootoo, Sandalingum 544

 

CONSTITUENCY NO. 14 - RIVIERE DU REMPART

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. JUGNAUTH, ANEROOD (elected) 2733
2. Beejadhur, Aunauth 2235

 

CONSTITUENCY NO. 15 - FLACQ

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. JOMADAR, RAJMOHUNSING (elected) 2569
2. DAby, Ritoodoise 2446

 

CONSTITUENCY NO. 16 - BON ACCUEIL

 

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. FOONDUN, ABDOOL WAHAB (elected) 2135
2. Ghurburrun, Rabindrah 2034
3. Ramdour, Baboo Jyodrazesing 1581

 

CONSTITUENCY NO. 17 - QUARTIER MILITAIRE

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RINGADOO, VEERASAMY (elected) 2542
2. Pratab, Boodram 1383
3. Regnard, Joseph Maxime Jacques 591
4. Kheeroo, Hurrydeo 22

 

CONSTITUENCY NO. 18 - MONTAGNE BLANCHE

 

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BOOLELL, SATCAM (elected) 3212
2. Jugnauth, Lall 1655
3. Peeroo, Ismaël 827
4. Soopal, Jubraz 61

 

CONSTITUENCY NO. 19 - GRAND RIVER SOUTH EAST

 

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BALGOBIN, RAMSOOMERSING (elected) 2214
2. Goder, Joseph Eugène Ignace 1288
3. Jeetah, Ramnath 1046
4. Ramen, Sanmoogum 277
5. Ramjunum, Nundoolall also called Ramjunum Sadhoo also called N. R. Sadhoo 50

 

CONSTITUENCY NO. 20 - VIEUX GRAND PORT

 

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BASANT, RAI DAYANUNDLALL (elected) 2211
2. Bundhun, Tarraman 1988

 

CONSTITUENCY NO. 21 - ROSE BELLE

 

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BISSOONDOYAL, SOOKDEO (elected) 3052
2. Chadien, Soocramanien 2287

 

CONSTITUENCY NO. 22 - MAHEBOURG

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. WALTER, HAROLD EDWARD (elected) 2339
2. Bussier, Emmanuel Marie Laval 2055
3. Rault, Pierre Gérard Raymond 620
4. Sairally, Mohamadally 49

 

CONSTITUENCY NO. 23 - PLAINE MAGNIEN

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. ROY, JAY NARAIN (elected) 2962
2. Seegobin, Jugduth 2008
3. Ramjuttun, Rajcoomar also called Rajcoomar Ramjuttun 182
4. Jhuputroy, Casseenath 7

 

CONSTITUENCY NO. 24 - RIVIERE DES ANGUILLES

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. RAMJAN, SHEIK YOUSSOUF (elected) 3204
2. Rajan, Venkat Dharma 2564
3. Chatharoo, Haroon 395
4. Mulliah, Ramdin 145

 

CONSTITUENCY NO. 25 - SOUILLAC

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. GOVINDEN, VELE (elected) 1943
2. Ramdin, Dayanandsing 1690
3. Pillay Narainen, Ramar 644

CONSTITUENCY NO. 26 - SAVANNE

 

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. TIRVENGADUM, KISTNASAMY (elected) 2973
2. Pydiah, Sri Krishtana Ramswami 2842
3. Hossenally, Haroon 153

 

CONSTITUENCY NO. 27 - BLACK RIVER

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. GOKULSING, KOOMAR (elected) 2773
2. Gangaram, Gunnoo 1366
3. Gya, Ramchundar 246

 

CONSTITUENCY NO. 28 -VACOAS

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. SEWGOBIND, RAMAWAD (elected) 2948
2. Narrainen, Tanguvel 2241
3. Sangeelee, Mootoocomaren 132

 

CONSTITUENCY NO. 29 - CUREPIPE

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. DUVAL, CHARLES GAETAN (elected) 2674
2. Ahnee, Louis Pierre Robert 1799
3. Gungadin. Parsad 27
4. Affoque, Alex Jacque Yves 5

 

CONSTITUENCY NO. 30 - MIDLANDS

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. POUPARD, JOSEPH MAURICE NORBERT (elected) 3073
2. Avice, Gabriel René 1693

 

CONSTITUENCY NO. 31 - FLOREAL

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. MAINGARD DE LA VILLE-ES-OFFRANS, JEAN JOCELYN (elected) 2930
2. Kooraran, also called Kooraram, Gooroodewo 2294
3. François, Pierre Dominique 39
4. Ramsamy, Deolall 16

 

CONSTITUENCY NO. 32 - LA CAVERNE

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. BHAGEERUTTY, ROOPNARAIN (elected) 2626
2. Rossenkhan, Abdool Hamide Khan 2490
3. Awootar, Peereeduth Rajcoomar also called Mewasingh, Preeduth Awootar 1003

 

CONSTITUENCY NO. 33 - PHOENIX

 

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. OSMAN, ABDOOL HAK MAHOMED (elected) 2110
2. Goburdhun, Juggarnath 1509
3. Korimbocus, Amid 616
4. Jaufeerally, Bye Ahmade 493
5. Bookhun, Malcane 31

 

CONSTITUENCY NO. 34 - BELLE ROSE

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. FORGET, JOSEPH GUY (elected) 2367
2. St. Guillaume, Joseph Jacques Yvon 1852
3. Teeluck, Mahess 265

 

CONSTITUENCY NO. 35 - QUATRE BORNES

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. LESAGE, JOSEPH CLÉMENT MAURICE (elected) 2816
2. Delaître, Jean Roland 1936

CONSTITUENCY NO. 36 - STANLEY

 

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. CHAPERON, LOUIS REGIS (elected) 2535
2. Patten, Soobramanein Aroonassala 2131
3. Tanguy, Jean Emmanuel Samuel 143

 

CONSTITUENCY NO. 37 - ROSE HILL


 

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. YTHIER, JEAN HENRY (elected) 2773
2. Adolphe, Louis Edgard 944
3. Ribot, France 54

 

CONSTITUENCY NO. 38 - MOKA

 

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. REY, MARIE JOSEPH JACQUES ROBERT (elected) 2797
2. Gungah, Leckrajmanee 2573
3. Soobiah, Coo 262
4. Luckheenarain, Mohabeer 122

 

CONSTITUENCY NO. 39 - BEAU BASSIN

 

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. KOENIG, MARIE JOSEPH LOUIS MAURICE JEAN JULES (elected) 3253
2. Forget, Yves Noël Philippe 1572
3. Millien, Charles Edgard 43

 

CONSTITUENCY NO. 40 - PETITE RIVIERE

  Names of Candidates No. of Votes Polled
1. PUDURUTH, NOUTUN PARSAD (elected) 2183
2. Jagatsingh, Keharsingh 2087

Last Updated: 16 January 2013